2014 Capital All-Stars

 

Phil Booth - Mount St. Joseph - (Villanova)

Jamall Gregory – Coolidge (Undecided)

Randy Haynes - Potomac, VA (Undecided)

Alex Long - Riverdale Baptist (Undecided)

Dwayne Morgan, St. Frances of Baltimore (UNLV)

Chinanu Onuaku – Riverdale Baptist (Louisville)

James Palmer – St. John's (Miami, FL)

Trey Porter – Potomac, VA (George Mason)

Andrew Robinson - Springbrook (Undecided)

Johnnie Shuler – Theodore Roosevelt (LaSalle)

Melo Trimble – Bishop O’Connell (Maryland) /McDonalds All-American

Dion Wiley – Potomac, MD (Maryland)

 

 

Honorary - Martin Geben - St. Maria Goretti (Notre Dame) WILL NOT PLAY (Injured)

 

Head Coach - Chris Lun, Whitman High School, Bethesda, MD

Assistant Coaches - James Debuchananne, Brian Giroux, Rich Porac

 

 

 

2014 U.S. All-Stars

 

Wade M. Baldwin IV - St. Joseph Metuchen, NJ (Vanderbilt)

Angel Delgado - The Patrick School, NJ (Seton Hall)

Terry Harris - Half Hollow Hills West, NY (Undecided)

Tyler Lindquist - Madison Memorial, WI (Undecided)

Caleb Martin - Oak Hill, VA (NC State)

Cody Martin - Oak Hill, VA (NC State)

Ja’Quan Newton - Neumann Goretti, PA (Miami)

Jared Nickens - West Town School, PA (Maryland)

Trayvon Reed - Life Center Academy, NJ (Maryland)

Desi Rodriguez - Lincoln, NY (Seton Hall)

BJ Stith - Oak Hill, VA (Virginia)

Isaiah Whitehead - Lincoln, NY (Seton Hall) / McDonalds All-American

 

Head Coach - Dwayne "Tiny" Morton, Lincoln High School, Brooklyn, New York 

(Coached Stephon Marbury, Lance Stephenson, Sebastian Telfair and Isaiah Whitehead (2014) former McDonald's All Americans)

 

Assistant Coach - Carl Arrigale, Neumann Goretti, Philadelphia PA

 

 

 

2014 Metro All-Stars

 

NORTH

 

Jared Gray, Bowie

Ibrahim Kallon, Wheaton

Demonte Ojinnaka, Blake

Russell Sangster, Bullis

Xavier Sewell, Clarksburg

Justice Sneed, Wise

Micah Till, Wise

Andre Walker, Bullis

Jerome West, Laurel Prep

Keif Williams, Kennedy

 

Head Coach - Rob Garner, Wise,  Maryland 4A state Champions, Prince George's County 4A champions, Prince George’s County Champions

 

Assistant Coaches - Charles Pickard, Kevin Young, Pat Evans, Will Robinson

 

 

 

 

SOUTH

 

Chief Amoah, Edison

Robert Bacon, Oakton

Joe Bynum, Robinson (injured, will not play)

Cam Gregory, St. Stephens & St. Agnes

Byron Hawkins, Clinton Christian

Jarin Hillson, St. Mary's Ryken

Daniel Noe, Bishop Ireton

Gavin Peppers, St. Stephens & St. Agnes

Marcquise Reed, Capitol Christian

Clint Robinson, CH Flowers

Davon Taylor, Central

 

Head Coach - Tony Bentley, Wakefield, Virginia 5A North Region Champions, 5A State Semifinalist

Assistant Coach - Bobby Dodson, Washington Lee High School

 

EAST

 

Darian Anderson, St. Johns

Sam Briggs, Coolidge

Darian Bryant, St. Johns

Steffen Davis, Maret

Jibreel Faulkner Theodore Roosevelt

Christian Lutete, McKinley Tech

Mike Morsell, St. Johns

Quadree Smith, Potomac, MD

Darius Speaks, Crossland

Danzel Wright, National Collegiate

 

Head Coach - Rob Nickens, Theodore Roosevelt, DC State Champions, DCIAA Champions

Assistant Coaches - Donald Griggs, Damon Miles, Tony Langley

 

 

 

WEST

 

Brandon Alston, Herndon

Kent Auslander, Herndon

Trevor Blondin, Battlefield

Marcus Brumsey Jr, Edison

Will Gregorits, Lake Braddock

Re’Quan Hopson, Wakefield

Cam Jackson, Handley

Patrick Moseh, Bishop Ireton

Paul Rowley, Loudoun Valley

Andy Stynchula, WT Woodson

 

Head Coach - Doug Craig, WT Woodson, Virginia 6A North Region Champions, 6A State Semifinalist

Assistant Coaches - Durima Marshall, Hoss Tabrizi, Derrick Pearson

Capital All-Stars Preview
Metro North Profile Metro North vs. Metro South Preview
Metro East vs. Metro West Preview